Zanim przeczytasz całość weź pod uwagę kilka faktów
Czym jest system ETICS?
Należy pamiętać, że system dociepleń ETICS może być stosowany na różnych podłożach mineralnych między innymi:
- beton
- beton komórkowy
- tynk cementowy
- tynk cementowo-wapienny
- piaskowiec
- na ścianach surowych wykonanych z cegieł
- bloczków
- pustaków
- powierzchniach pokrytych dobrze przylegającą powłoką farby elewacyjnej lub tynku cienkowarstwowego
Przygotowanie podłoża
Montaż izolacji cieplnej
Warstwa zbrojąca
- przystąpić do szlifowania ich powierzchni tarką lub pacą obłożoną grubym papierem ściernym. Likwidowane są wtedy ewentualne uskoki krawędzi płyt. W przypadku styropianu, w sytuacji gdy od ich przyklejenia minęło ok. 3 miesiące, szlifowanie i usunięcie ewentualnego nalotu powierzchniowego jest obligatoryjne. Do szlifowania można przystąpić dopiero po związaniu zaprawy mocującej płyty
- osadzić narożniki ochronne ścian budynku i na narożach drzwi wejściowych i balkonowych oraz okiennych
- wszystkie naroża otworów wzmocnić przez przyklejenie siatki o wymiarach 20×35 cm – przyklejając ja pod kątem 45 stopni
- wykonać niezbędną dylatację za pomocą taśm uszczelniających lub profili dylatacyjnych w wyznaczonych miejscach
Mocowanie mechaniczne
Wykonanie warstwy zbrojącej
Wykonanie wyprawy elewacyjnej
- akrylowe
- silikonowe
- silikonowo-silikatowe
- silikatowe
- mineralne
Po otwarciu wiaderka wyprawę tynkarską należy wymieszać ręcznie lub mieszadłem wolnoobrotowym do uzyskania jednorodnej konsystencji. Przed aplikacją tynku sprawdzić zgodność kolorów. Przy stosowaniu tynków kolorowych na jednej wydzielonej powierzchni używać tynku z tej samej serii produkcyjnej. W celu wyrównania barwy i struktury tynku zaleca się podczas nakładania stosować metodę: wyrobić połowę wiaderka po czym uzupełnić go i przemieszać z materiałem z kolejnego wiadra.
Tynk należy nanosić równomiernie na całą tynkowaną powierzchnię za pomocą pacy ze stali nierdzewnej. Nadmiar materiału należy ściągnąć z powrotem do wiadra i przemieszać. Świeżo nałożoną masę tynkarską, w zależności od rodzaju struktury tynku należy zacierać za pomocą pacy z tworzywa sztucznego. Efekt baranka- uzyskuje się zacierając masę ruchami okrężnymi, a efekt kornika- ruchami poziomymi lub pionowymi w zależności od oczekiwanego kierunku rys. Nie zwilżać nałożonej masy wodą. Prace tynkarskie na zaplanowanej powierzchni należy prowadzić w sposób ciągły, stosując metodę „mokre na mokre” nie dopuszczając do zaschnięcia wygładzonej partii przed nałożeniem kolejnej. W miarę możliwości przerwy technologiczne wyznaczać np. w narożnikach, załamaniach budynku, na styku kolorów itp. W przypadku tynkowania większej powierzchni elewacji bez możliwości pracy ciągłej, należy wykonać podział na mniejsze fragmenty, poprzez zastosowanie prostych odcięć przy użyciu taśmy samoprzylepnej.
Do malowania tynków można przystąpić po dokładnym ich wyschnięciu i wysezonowaniu. Farbę należy równomiernie nanieść na wcześniej zagruntowane podłoże przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku. Przy malowaniu dużych powierzchni zaleca się wymieszać w pojemniku zawartość kilku wiader. Okres schnięcia jednej warstwy wynosi około 4 godzin. Ponowne malowanie powinno rozpocząć się po całkowitym wyschnięciu. Farby dobieramy w zależności od rodzaju użytego tynku. Powłoka dekoracyjna jest gotowa do użycia i nie wymaga rozcieńczania, natomiast można wziąć pod uwagę dolanie wody (jak opisano wyżej). Przed przystąpieniem do nakładania należy sprawdzić zgodność kolorów, zawartość opakowania należy dokładnie wymieszać w celu uzyskania jednolitej konsystencji. Świeżo nałożone powłoki należy chronić przed deszczem, silnym wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem stosując np. osłony na rusztowaniach. Wszystkie powierzchnie nie malowane dokładnie zabezpieczyć.
Warto wiedzieć
Zakończenie robót
Na jakość wykonanego ocieplenia wpływa nie tylko jakość poszczególnych składników. Ostateczny efekt zależy od staranności i jakości wykonania. Warto więc zwrócić uwagę na:
Dokumentację projektową uwzględniającą:
- stan podłoża (ocena i metody naprawy),
- określenie rodzaju, liczbę i rozmieszczenie łączników mechanicznych,
- rozwiązania szczegółów ocieplenie i detali architektonicznych,
- rozwiązania sposobów wykonania i mocowania obróbek blacharskich.
Dokumentację budowy zawierającą:
- protokoły przekazania frontu robót,
- zapisy o postępie robót,
- potwierdzeni odbioru robót zanikających,
- zapis o wystąpieniu utrudnień,
- zapis o konieczności wykonania robót dodatkowych.
Technologię przeprowadzenia robót ociepleniowych:
- przygotowanie podłoża (odkurzenie, umycie, usunięcie miejsc zawilgoconych, wyrównanie, naprawienie, wzmocnienie, gruntowanie)
- sposób przyklejenia styropianu (zachowanie mijankowego układu warstw, niedopuszczenie do pokrywania się krawędzi płyt z narożami otworów, zastosowanie odpowiedniej ilości kleju),
- grubość materiału ocieplającego,
- dobranie, rozmieszczenie i osadzenie łączników mechanicznych,
- wykonanie prac dodatkowych (osadzenie listew startowych, wzmocnienia naroży otworów)
- staranne wykonanie warstwy zbrojnej (zatopienie siatki zbrojącej w zaprawie klejowej)
- wykonanie zakładów siatki zbrojącej,
- estetyczne wykonanie połączeń tynku na elewacji
- stosowanie siatek osłonowych podczas prac
- wykonywanie prac ociepleniowych w odpowiednich warunkach atmosferycznych